Show Us Your Grocery Receipts, Part Six: Wegmans


This week, let’s look at a grocery receipt from a Billfolder with a partner and a young child. She lives in Ithaca, NY, and gave us the following analysis:
I have a family of three — my husband, myself and a 4-year-old child. For dinner, I try to cook simple dinners that require minimal skill and aim for “real food” ingredients as much as I can push myself to do so. My husband and I work full time and always bring lunches from home, and my kid is fed lunch at preschool (thank goodness). Breakfast is pretty basic.
Dinner
This receipt (plus approx $12 of spaghetti noodles, frozen tortellini and pesto I already had at home) produced five complete dinners for all of us:
- Tortellini with roasted squash/zucchini and pesto
- Pan-fried fish with rice and broccoli (the fish was kind of expensive…)
- Chicken parmesan with spaghetti and tomato sauce
- Roasted chicken drumsticks with sweet potatoes and green beans
- Tacos
I’m planning on serving leftovers one night, and I bought frozen fish sticks, peas, and boxed (but organic!) macaroni and cheese for the another night when we’re having a babysitter over and I need something quick and easy that I know he’ll eat. (I bought two extra boxes of macaroni and cheese to stock up my pantry.)
TOTAL COST FOR 6.3 FAMILY DINNERS: $61.08
Lunch
I bought deli sliced ham, cheese, lettuce and bread plus grapes for lunches, though sometimes I take dinner leftovers instead.
TOTAL COST FOR LUNCHES: $17.20
Breakfast
I bought yogurt, eggs, bagels, doughnuts, plus bananas and walnuts (to make banana-walnut pancakes) for this week’s breakfasts.
TOTAL COST FOR BREAKFAST: $20.85
Drinks
I’m spending WAY too much money on drinks. On here I have:
- 2 gallons of orange juice
- 2 gallons of milk (we, uh, drink a lot of milk)
- 2 six-packs of those small cans of Dr Pepper
- 1 six-pack of root beer
- 1 six-pack of regular beer
- Coffee grounds
Usually, I buy orange juice and milk each week, sometimes coffee; this trip brought together a perfect storm of also stocking up on beer and enough soda to last me several weeks.
TOTAL COST FOR DRINKS: $41.65 (holy smokes)
Miscellaneous
In the miscellaneous category, I have chocolate chips to bake cookies, cheap headache pills, and an $8 children’s book that was added at the check out aisle when my kid grabbed it and smeared his filthy fingers all over the pages. I had to buy it; there were too many witnesses.
TOTAL MISC COSTS (also including tax and bottle deposits): $19.76
GRAND TOTAL: $160.54
This covers 88 percent of everything we will eat this entire week when you exclude the 5 lunches my kid eats at school and dinner plans out of the house for my husband and me on one night.
I usually budget about $125-$140/week for groceries, so this week was a little high.
Previously: Show Us Your Grocery Receipts, Part Five: Peapod, Harris Teeter, Fred Meyer
Support The Billfold
The Billfold continues to exist thanks to support from our readers. Help us continue to do our work by making a monthly pledge on Patreon or a one-time-only contribution through PayPal.
Comments