The Yoghurt Factor

Since it’s Food Month, I’m thinking a lot about the kinds of things I eat on a daily basis and what I’m spending. For breakfast, I used to have nothing but a cup of coffee, until I decided that wasn’t really healthy and made myself get into the habit of eating a container of Fage yogurt every day.

I recently switched to eating a new brand of yogurt that recently popped up in the grocery store called Noosa, which apparently is an Australian-style yoghurt produced in Colorado, and costs me $3.29 for each 8 oz. container. If I applied the latte factor line of thinking to this, I’ll be spending about $65 a month or nearly $800 a year for yogurt! I’m ruining my retirement by spending too much on yogurt! I’m joking, of course, but I realize that there are lots of inexpensive breakfast items to be had: eggs are relatively cheap, and so is toast, or oatmeal, or even a cheaper brand of yogurt like Dannon. But if a $3.29 container of Australian-style yoghurt motivates me to eat something in the morning, I’m happy to pay up.


Support The Billfold

The Billfold continues to exist thanks to support from our readers. Help us continue to do our work by making a monthly pledge on Patreon or a one-time-only contribution through PayPal.

Comments